Мицкоски до Чадиковски: На кое обвинителство да му дадеме шанса, на она што прават илегални постапки кои ги кршат сите закони?

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата Отворено одговарајќи на новинарското прашање зошто не ја подржи работата на државниот јавен обвинител Љубомир Јовевски, одговори на кое обвинителство да даде шанса кога истиот тој Јовевски врши илегални постапки и ги крши законите во Република Македонија.

На кое обвинителство да дадеме шанса? На тоа што работи незаконски, тоа што работи под притисок по совети на господинот адвокат на премиерот донесе одлука да напишат едно писмо кое што не ги испочитува ниту едно од законските процедури за трансфер на предметите? Па ние бевме тие кои што ја кажувавме формулата како тие предмети законски треба да се префрлат. Во јули месец господине Младен тоа го зборувавме, во јули месец и тогаш тој истиот тој Јовевски ми велеше еве ќе повторам дека тоа е нецелискодно, непотребно ќе одземе време, не било рационално за да неколку месеци потоа направи илегална постапка кршејќи ги сите закони, за тоа ли обвинителство да зборуваме, праша Мицкоски.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...