Кузмановска: Додека СДСМ води погрешни политики, економијата забрзано тоне

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Лилјана Кузмановска, во своето излагање на денешната седница на Собранието на Република Македонија изрази незадоволство во врска со отсуството на министерката Нина Ангеловска. Исто така посочи дека досега многу ретко се случувало министер да не присуствува на пленарна седница, поготово ако се расправа за проблематика од неговиот домен.

-Ќе ја цитирам министерката која денес не присуствува на оваа седница. ,,Со ребалансот на буџетот, ќе се распределат уште повеќе пари за граѓаните, силна финансиска поддршка на бизнисот и отварање на нови работни местa.”

Кузмановска исто така истакна дека поради немарноста и неработењето на СДСМ средствата ќе се алоцираат и ќе се употребуваат за нови проекти, кои што првично не беа во плановите на СДСМ и мнозинството пратеници.

-Македонија го изгуби приматот на земја водилка во делот на водење на економски политики. Ни го превзеде Србија и другите блиски соседи, додаде Кузмановска.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...