Пемова: Овој ребаланс значи дека Владата промашила во креирање на економските политики во државата

На денешната собраниска седница пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Весна Пемова посочи дека секој ребаланс значи дека Владата промашила во креирање на економските политики во државата.

-Овој ребаланс на буџет не претставува ребаланс заради развој на државата, туку со еден збор кажува за неспособноста на владата во креирањето на економските политики во државата, истакна Пемова.

Пемова додаде дека Владата на Република Македонија има направено големи промашувања и на приходната страна на Буџетот и на расходникот.

-Во приходната страна има промашувања во прибирање на средствата во Буџетот и тоа по основ на прибирање на даноци, посебно на данок на добивка што укажува дека приватните фирми работат тешко со економските мерки и политики што ги спроведува оваа Влада. Потфрлањата на оваа влада со оваа економска политика се големи, нагласи Пемова.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...