Мицевски до министерка за финансии: Настапувате со ист говор, вакво нешто се нема случено во македонскиот Парламент

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски денес на собраниската седница истакна дека обично после говор на министер за финансии по однос на буџет или ребаланс опозицијата или пратениците бараат стенограм, меѓутоа ние денес нема да побараме стенограм затоа што ова што министерката за финансии го говореше е буквално целиот текст кој што веќе го имам од Комисија за финансирање и буџет.

И морам да кажам дека има една изјава, тимот кој што ја подготвувал ова на министерката има сменето таму во Извештајот, односно во говорот што беше за Комисијата. Пишува за времето јануари – август, а бидејќи овде се случува после септември промената е јануари – септември, додаде Мицевски. Мицевски рече дека вакво нешто се нема случено во македонскиот Парламент.

Госпоѓице министерке, јас не толку до Вас, меѓутоа до пи-ар тимот кој што работи за Вас и оние кои што подготвуваат нешто барем можеа да го променат редоследот на реченици кој што е во овој говор Ваш, посочи Мицевски.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...