Лашкоска: За оваа Влада на СДСМ, Прилеп и прилепчани не постојат

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Ане Лашкоска на денешната Собраниска седница истакна дека за Владата на Зоран Заев и СДСМ, Прилеп и прилепчани не постојат. Таа посочи дека власта заборавила на сите предизборни ветувања за градот Прилеп од кои ниту едно не е реализирано.

-За оваа Влада на СДСМ, Прилеп и прилечани не постојат, односно Прилеп и прилепчани се буквално избришани. Исто како што беше со буџетот, така и со ребалансот на буџетот за Прилеп нема ниту еден проект. Заборавивте да ги споменете ветувањата кои што ги дадовте заедно со вашите челници пред нашите сограѓани во 2016-та година и редно е денес да ви споменам барем некои од нив и да дадте образложени дали размислувате барем проект да направите, вели Лашкоска.

Лашкоска ги спомена ветувањата на власта за Прилеп каде беа ветени затворен базен, градинка со голем обем во Прилеп, проширување на магистралниот пат Прилеп-Битола, ветените спортски сали во основните училишта, ветувањето за нов театар. Притоа таа напомена дека за дел од нереализираните ветувања на власта за прилепчани опозицијата поднела и амандмани при ребалансот на буџетот, но истите не биле прифатени.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...