ВМРО-ДПМНЕ во соработка со ИРИ организира семинар на тема Проценка на влијаните на регулативата (ПВР) и креирање рамка за оценка на јавните политики

Соопштение до јавноста

Партискиот истражувачки и аналитички центар на ВМРО-ДПМНЕ во соработка со Меѓународниот републикански институт (ИРИ) организира дводневен семинар за членовите на Извршниот комитет на партијата, ИК на УМС и на Унијата на жени, како и на претседателите на Републичките комисии во сите области.

Темата на настанот е Проценка на влијаните на регулативата (ПВР) и креирање рамка за оценка на јавните политики. Со помош на соработката со меѓународните партнери на ВМРО-ДПМНЕ, се овозможува креирање и развој на методологии, алатки и стратегии со кои ќе им се помогне на граѓаните на Република Македонија во решавање на реалните и конкретни проекти. ВМРО-ДПМНЕ, во Обновата за Македонија ќе внесе најнапредни решенија кои ќе направат реална разлика.

 

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНE

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...