Митовска: СДСМ како многу пати и сега покажа дека немаат капацитет и потенцијал да ги исполнат ниту нивните ветувања

На денешната седница на Собранието на Република Македонија, се обрати и пратеничката Слаѓана Митовска од редовите на ВМРО-ДПМНЕ при што посочи дека СДСМ откако е на власт, денес за прв пат дискутира за покачување на плати и тоа е срамота.

-И уште еднаш СДСМ докажа дека нема капацитет да исполни едно ветување. Законот се носи по брза постапка бидејќи СДСМ како многу пати досега и сега покажа дека немаат капацитет и потенцијал да ги исполнат ниту нивните ветувања, нагласи Митовска.

Митовска образложи дека не ги исполнија ниту предвидените ветувања кои ги дадоа пред и за време на предизборието, а кога дојдоа на власт се заборави на нив.

-Две години сте на власт, а денеска за првпат зборуваме за покачување на плати. Вчера имавме протест со кој беше блокиран цел град. Вакво незадоволство имаме во сите сектори. Предлагаме зголемувањето на платата да биде 10 проценти. Верувам како одговорни личности, сите ние ќе се залагаме за зголемување на 10 посто, истакна Митовска.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...