Милошоски до Заев: Дали со Биг Мајк разговаравте за вашите лични интереси со оглед на тоа што вашата фамилија е дел од бизнисот со марихуана во Македонија

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на денешната седница на Собранието на Република Македонија на која се поставуваа пратенички прашања, тој истакна дека е незадоволен од одговорот од премиерот Зоран Заев на прашањето дали со Мајк Штраумитис попознат како Биг Мајк договорал законски измени за Законот за одгледување и продажба на канабис во Македонија.

-Поставив пратеничко прашање до премиерот Заев кое гласи вака: Кон крајот на август сте оствариле средба со господинот Мајк Штраумитис познат како Биг Мајк, а пратеничко прашање беше дали дел од темите на разговор беа и можни законски измени за одгледување и продажба на канабис во Македонија, а добив одговор кој што навистина е општ, неконкретен и остава простор за сомнеж на што навистина се однесувала оваа средба на Зоран Заев со светскиот преварант Биг Мајк.

Милошоски истакна дека службата за односи со јавноста на Владата ја криела средбата со Биг Мајк, а за неа граѓаните дознаа од инстаграм профилот на бизнисменот. Владата на вчерашната седница го утврди Предлог

-Законот со кој ќе се дозволи одгледување канабис за медицински цели. Законот чија цел е контрола на опојни дроги и психотропни супстанции, како и спречување и сузбивање на нивна злоупотреба, ќе биде ставен на јавна расправа. Дополнителното прашање кое го постави Милошоски се однесуваше исто така на средбата на Заев со Биг Мајк. Тој потенцираше дека со оглед на тоа што фамилијата Заеви е дел од бизнисот со марихуана во Македонија, дали можеби Заев разговарал со Биг Мајк за своите лични бизнис интереси.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...