Димовски: Дојдено е време да престанеме да го вртиме погледот на страна, да се погледнеме во очи и секој од нас да го даде најдоброто од себе

Република Македонија од секогаш имала големи луѓе, големи умови. Луѓе чесни и честити, патриоти, со отворен ум и далекугледи во иднината. Тие луѓе, често пати биле потиснувани и туркани на страна во секојдневието и во политиката, во креирањето на иднината и подобрувањето на квалитетот на жовотот. Кога пак, се вмешувале во заштитата на националните интереси и се впуштале во борба за Македонските работи, тие биле затварани, исмевани, понижувани. Време е да се промени тоа.

Дојдено е време да им направиме простор на тие Македонски великани и како луѓе и како големци секој во својата област, но и на секој еден добронамерник на Македонија, да застане пред нас или до нас и заедно да му се спротиставиме на уништувањето на се што е Македонско. Да му се спротиставиме на геноцидот и етноцидот кои ни се случуваа, на криминалот кој го прави власта, на се поголемото осиромашување на народот, на психолошкиот притисок и угнетувањето, на работите кои ни се грдо секојдневие.

Дојдено е време да престанеме да го вртиме погледот на страна, да се погледнеме во очи и секој од нас да го даде најдоброто од себе и да направиме се за Обнова на Македонија!
Само голем човек, каков што е Христијан Мицкоски, може да го препознае моментот, но и потенцијалот на Гордана Силјановска, Игор Дурловски, Сашко Кедев, Борко Ристовски, Гоце, Влатко, Јанко, Владимир, Даме и редица дриги големи Македонски умови и родољуби и да ги повика во заедничка обнова на Македонија!

Да се сплотиме сите кои ја сакаме Република Македонија, без разлика на нашата партиска или етничка определба и заедно да учествуваме во нејзината обнова. Обнова која ќе биде и тешка и мачна, но ќе биде вредна. Затоа што за Македонија се работи. За добра и посакувана иднина на Македонија, напиша на својот Фејсбук профил Димитар Димовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...