Николоски: Владата не и помага на ЕУ да донесе позитивна одлука, напротив и дава аргументи за негативна одлука

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски беше гостин во Топ тема на телевизија Телма каде со Бујар Османи каде дебатираа околу датумот за преговори, дали Македонија ќе го добие или нема.

-Ситуацијата не е розева, како што сака да ја претстави Владтаа, има две реалоности. Едната е дека ЕУ има свои внатрешни предизвици, но втората реалност е дека Владата не и помага на европската унија, да донесе позитивна одлука, напротив и дава аргументи за негативна одлука, со сетоа тоа што се случува во изминатиот период во Македонија. Јас сакам да сум оптимист и мсилам дека е добро државата да добие датум за почеток на преговори, но сето тоа што го имаме како сигнал досега оди во најдобар случај и насока дека би добиле предуслови кој што можевме како еден драфт да ги видиме во препораката на германскиот Бундестаг. Кој што понатака тие би биле зацврстени во рамки на европскиот совет и дури кога ќе се разлизираат тие предуслови, и после тоа ќе се определи датум за почеток на преговори, рече Николоски.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...