Мицевски: Во 21 век водовод и канализација не треба да останат нерешени проблеми во населени места

Никола Мицевски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подбра македонија“ на денешната собраниска седница за ребаланс на буџетот зборуваше за поднесениот амандман за уредување на каптажите за вода во село Џепшите и Отишани и амандманот водоводна линија во село Могарче во општина Дебар.

-Овие амандмани се поднесени со Трајче Димков од причина што граѓаните на овие населени места во еден разговор при една наша посета ги побараа како приоритетни проблеми. И она што го разговаравме досега е во контекс на тоа дека во 21 век водовод и канализација не треба да останат нерешени во населени места кадешто има жители и каде што се овие приоритетни проблеми, истакна координаторот Мицевски.

Тој додаде дека е секако ќе има изговори од министерсвото за финасии и аплеираше во изготовка на наредниот буџет да се планираат овие средства.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...