Данев: Амандманот за изградба на булевар од Момин Поток до Визбего има големо значање за трговијата на Македонија со Косово

Драган Данев, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на дешното свое одбраќање упати апел да минисерката за финасии, Нина Ангеловска да ја удостои комисијата да се разговара за конкретно амандманите коишто се поднесени и да се дебатира врз база на факти, аргументи и да ги виде и слушне македонската јавност ставовите на новата министерка.

-Но, после седум дена отсуство да не се присуствува на амандмантската расправа граѓните ја согледаа и понатака ангажманот на министерката може да е сувишен и се надеваме дека заменик министерката ќе има подруг пристап кога се работи за амандмани од страна на опозицијата.Со колегата Поповски поднесовме амандман за издвојување на 150 милиони денари за изградба на булевар од Момин поток до скопската обиколница кај Визбегово која ќе послужи за потребите на вработените во таа индустриска зона, а особено за трговијата што се одвива во Република Македонија поточно Скопје и останатиот дел од државата и трговијата која се остварува со Косово, истакна пратеникот Данев.

Тој укажа дека тоа е барање на стопанствениицте коишто имаат свои стопански субјекти во овој дел на градот Скопје и е повеќегодишно барање на овие граѓани. ВМРО-ДПМНЕ го имаше согледано овој прболем и правеше напори да во догледно време биде решен.

-Ете сега вие ја практицирате власта, но вие пак како дел од некогашната власт мислам дека во голема мера ќе имате разбирање кон проблемот и ќе овозможите да во буџетот се обезбедат доволно средства да се отпочне со реализација на овој проект.Јас знам дека веднаш не може да се направи тоа булеварско решение, но ако вие се согласувате ние можеме да го видоизмениме амандманот, да проектираме средства за идејно решение, додаде Данев.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...