Мицкоски: Власта го приватизира процесот за добивање на датум за преговори со ЕУ

Власта го приватизира процесот на евроинтеграции на Република Македонија истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето интервју во емисијата Детектор на телевизија Сител. Тој посочи дека ВМРО-ДПМНЕ работи во насока Македонија да добие датум за преговори.

За лидерот на опозицијата граѓаните на Република Македонија заслужуваат да добијат датум за преговори со Европската Унија бидејќи тие направиле многу во изминатите 28 години независност за тоа да се случи.

Јас не би го приватизирал процесот како што тоа го прави Зоран Заев или тие малкумина обожаватели кои што останаа околу него како што е министерот за надворешни работи кој што до таа мера го приватизира процесот за добивање на датум за отпочнување преговори што вели не не бива, коруптивни сме да заглавени сме во скандали, нема реформи, нема 500 евра просек плата, младите ни се селат, ни се празни државава, пензиите паѓаат, ништо не иде ама дајте ни датум зошто опозицијава е лоша и опозицијата практично се оние кои што се ретроградните. Се разбира дека ние како опозицијата работиме и не сме како нив. Работиме во насока да Македонија граѓаните, државата да добие датум за преговори бидејќи тоа е практично нешто кое овој народ оваа нација, граѓаните на Република Македонија го заслужија бидејќи навистина направија многу во изминативе 28 години независност за да дојдеме конечно да дојдеме до една таква дата за да можеме да ја гарантираме европската перспектива.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...