Мицкоски: Истрагата за Рекет претставува класичен пример како не треба да функционира една држава

За претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истрагата која ја води обвинителството за организиран криминал и корупција за случајот Рекет е класичен пример како не треба да функционира една држава. Тој посочи дека токму обвинителството кое што беше формирано да се бори против криминалот и корупцијата стана синоним за истото.

Истрагата за Рекет претставува класичен пример како не треба да функционира една држава бидејќи таму гледаме дека имаме од она што успеавме да го видиме и да го слушнеме дека имаме замешани и политичари, луѓе кои што се сопственици на телевизии и дел од шоу бизнисот еве така да го наречам, новинари, но истовремено гледаме дека имаме тесна спрега помеѓу тие луѓе и правосудството, односно обвинителството во случајот СЈО кое што да потсетам беше формирано токму да се бори против ваков тип на мафијашки и арамиски здружувања, а со цел да се рекетираат бизнисмени или пак да се уценуваат политичари, вели тој.

Според Мицкоски аферата Рекет покажа како не треба да функционира правосудниот систем во една држава, бидејќи станува збор за најголемата афера во историјата на независна Македонија каде се гледа спрегата на политичарите со правосудниот систем.

Моето мислење е дека аферата Рекет сериозно покажа како не треба да функционира и како погрешно функционира во моментот правосудниот систем во Република Македонија, но и политичарите кои што се во спрега со правосудниот систем во Република Македонија. Така што кога од оваа перспектива би дал одговор јас мислам дека можеби случајот Рекет е најголемата афера и најголемиот скандал кој што се случи во нашата држава од осамостојувањето до денес, додаде тој.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...