Одговор на новинарско прашање на Трајко Славевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Одговор на новинарско прашање на Трајко Славевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Прашање: Господине Славевски последните податоци на статистика покажуваат дека индустриското производство во август е 9,8%, од јануари август е 5,5%. Ова според власта е показател дека во третиот и во четвртиот квартал ќе има позасилен раст на економијата, тоа е ваш коментар на ова и уште еден коментар како ги коментирате последните бројки на Народна банка за странските директни инвестиции, половина година од 55,6 милиони евра?

Одговор: Ги видовме вчера податоците за индустриското прозиводство, јас онака бегло ги анализирав, може да се види еден интересен податок дека само две гранки одат напред, тоа е производството на енергија и некои гранки од преработувачката индустрија, а голем број гранки како што е на пример прехрамбената и други значително опаѓаат. Овдека треба да видиме која е улогата на некои капацитети како што е Тету за производство на електрична енергија која не знаеме кога се вклучуваат, кога се исклучуваат и кои што влијаат на вакви цифри во индустриското производство. Но, знаете индустриското производство не е показател за севкупното движење во економијата. Тоа влијае но знаете дури и да се постигне некоја стапка на раст целосна за 2019 година од 3% е далеку од она што се ветуваше дека ќе бидат 5 или 6%. Така што мислам дека не можеме  тука  да бидеме оптимисти. Во однос на странските директни инвестиции, самата цифра ни зборува, историски најниско ниво на странски директни инвестиции. Ништо од она што беше ветено  не доаѓа во Република Македонија.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...