Манаскова: Во Виница за три години освен ситни проектчиња не видовме ниту еден капитален проект

Трета година со ред СДСМ не започнува со изградба на социјалните станови во Виница Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Магдалена Манаскова на денешната седница на комисијата за финансирање и буџет изјави дека владата на СДСМ и локалната власт во Виница веќе трета година со ред не започнуваат со изградба на социјалните станови, иако од владата на ВМРО-ДПМНЕ веќе беа обезбедени средства, локација и градежна дозвола.

Таа вели дека поголеми се шансите да истече градежната дозвола, отколку да се започне со изградба на социјалните станови, бидејќи од министерството прво најавија дека ќе започнат во јуни, но сега нема никакви градежни активности, а во градот освен ситни проекти ништо се нема сработено.

Го поднесов амандманот затоа што три години сме сведоци на некакви проектчиња, патчиња, канти за ѓубре и слично, ниту еден капитален проект нема започнато во Општина Виница и тоа е на микро ниво сликата што ја имаме во цела држава, ситни проектчиња, од капитални проекти нема ни к, тоа е и целата слика за ребалансот, неможноста да се работи на капитални проекти се пренаменуваат средствата во популистички проекти, потенцираше Манаскова.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...