Мора да има одговорност и санкции за нападот на пратеникот на СДСМ, Благојче Трпески врз негов сограѓанин

Интегрален текст од изјава за медиуми на Орце Ѓорѓиевски – член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани,

Неказнивоста на функционерите на СДСМ ги охрабрува да станат уште понасилни.

Следејќи го примерот на нивниот лидер Зоран Заев, тие се закануваат, вршат насилство и ги кршат законите.

Се чувствуваат моќни и недопирливи бидејќи институциите под политички притисок не смее да реагираат.

Последниот напад од страна на пратеникот на СДСМ, Благојче Трпески врз негов сограѓанин, кој во моментот на нападот бил со своето малолетно дете е акт на вандализам и аздисаност од оваа власт.

Одговорност мора да има и ќе има. Ако не сега, тогаш кога ќе ја вратиме  правдата во Македонија и кога ќе почнат да функционираат институциите на системот.

Според информациите, под дејство на алкохол, насилниот пратеник од СДСМ го искршил и автомобилот на жртвата.

Ќе има ли санкции и мерки од страна на МВР или случајот ќе се покрива со фалс записници, менувани по канцеларии како пријавата против Курто Дудуш?

Дали на насилниот функционер на Заев му е направен алкотест? Доколку не му е направен, зошто не му е направен? Дали е точно дека го пуштиле од станица со извинување кон него и со оправдување дека имал имунитет?

Почитувани,

На сите слепи послушници на Спасовски и на Заев треба да им стане јасно дека не смее политичките наредби и злоупотреби да им бидат поважни од законите и интересите на нашите  граѓани. Ќе се бара одговорност и од нив за нивното непостапување и прикривање на случаите.

Функционерите на СДСМ  не се посебна категорија на граѓани на кои им е дозволено да прават што сакаат, а притоа да останат неказнети. Власта која моментално ја чувствуваат и ја чуваат за себе наскоро ќе ја немаат, а тогаш ќе одговараат за целиот криминал и насилието кое го извршија изминативе 3 години.

Очекуваме МВР во најбрз можен рок да го расветли случајот и да поднесе пријава против пратеникот.

Насилието на Трпески не е првпат функционер од редовите на СДСМ или членови на нивните семејства да ги тероризираат нашите граѓани.

Неказнето остана дивеењето синот на Хари Локвенец, Илија Локвенец кој во дискотека во Прилеп извршил сексуално насилство врз своја сограѓанка.

Без епилог е и случајот со насилието на градоначалникот на Шуто Оризари, Курто Дудуш, кој во својот кабинет затвори и малтретираше граѓанин на својата општина.

Градоначалникот на Делчево кој ја злоупотреби својата моќ па шиканираше приватни фирми е исто така недопирлив за полицијата на Спасовски.

Дури и една година помина по скандалот со заканувањето на Марјанчо Стојановски, градоначалник актуелен на Демир Хисар пред поголема група ученици, наставници и родители, кој се закануваше а исто така се уште е на функција и нема ништо преземено против него.

Така можеме да редиме уште многу. Секој еден граѓанин знае барем по еден функционер од СДСМ од неговото населено место кој ги шиканира своите сограѓани.

На аздисаноста на СДСМ мора да се стави крај. Потребни се итни и неодложни предвремени парламентарни избори.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...