Мицевски: Шести ден од комисиската расправа, а петти ден како министерката за финасии е отсутна од комисиската расправа за ребалансот на буџетот

Координаторот на пратеничката група во собранието на  ВМРО-ДПМНЕ , Никола Мицевски од говорницата на комисисиката расправа на Комисијата за финансирање и буџет порача дека веќе е шести ден од комисиската расправа во собранието за ребалансот на буџетот кој што е важен документ, а петти ден министерката за финасии отсутна од истиот.

-Петти ден министерката за финасии не дава важност на оваа комисија, петти ден не се дава важност на ребалансот на буџетот, а состојбата со реализција на тој буџет не е баш сјајна, за да се шета и да се занимава со не толку битни работи за Република Македонија, впрочем и за која што е избрана министерка,  вели Мицевски.

Тој истакна дека се надева дека на овие заложби и инститирања да ги слушне проблемите на граѓаните преточени преку амандмани на пратениците, министерката ќе најде време иако формално правно заменик министерката е тука, но ние сакаме да ја видиме новата министерка која дала потпис за овој ребаланс, затоа што Република Македонија  чека на нејзините резултати, и поради фактот што ова требаше да биде економската година која беше најавена од Зоран Заев и од владата на СДСМ.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...