Манојлоски: СДСМ треба да знае дека со изградба на колекторски систем и со изградба на речно корито ќе се решат проблемите на граѓаните од Тетово

На денешната седница на Комисија за финансирање и буџет се обрати и пратеникот Горан Манојлоски кој посочи дека во Тетово и тетовско во изминатите четири – пет години имаше повеќе временски непогоди каде што беа поплавени поголеми подрачја. И самата општина Јегуновце нема доволно средства да реализира проект, а доколку се обезбедат се ќе се санира и жителите нема да стравуваат кога ќе има поголеми временски непогоди.

Мојот амандман се однесуваше за уредување на коритото на реката Вардар, и сакам да напомена дека Општина Јегуновце е сосед на оваа општина и гледате и сами слушате какви проблеми имаме. При секое излевање на реката Вардар се контаминираат земјоделските полиња и земјоделските поседи, затоа треба сите овие амандмани кои што ги предлагам многу сериозно треба да бидат сфатени. И да се излезе во пресрет на овие послаби финансиски општини, и овој проблем да се реши еднаш за секогаш, додаде Манојлоски.

Манојлоски истакна дека со изградба на колекторски систем, со изградба на речното корито ќе се решат проблемите не само на граѓаните на Тетово, туку генерално се решаваат на проблеми на поголемиот дел на граѓаните на Република Македонија. Бидејќи Вардар тече низ целата територија на нашата држава.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...