Димитриев до СДСМ: Иако ветивте дека проблемот со депонијата во Пробиштип ќе се реши до 2020, се уште не е на повидок

Пратеникот Емил Димитриев денес на собраниската седница на Комисија за финансирање и буџет истакна дека со поднесениот амандман предлага да се одобрат околу 143 милиони денари за санација и рекултивација старата депонија во Пробиштип, прва фаза.

Предлагам одобрување на средства за проект кој што е ветен од актуелната влада, и е ставен во клучните приоритети со рок на завршување 2020 година. Со оглед на тоа што три месеци делат од 2020 година мислев дека ќе добиеме понадежен одговор, појасни Димитриев.

Димитриев додаде дека со решавањето на проблемот со депонијата во Пробиштип, ќе се реши и еден од најголемите еколошки проблеми во Источна Македонија.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...