Цуклев: Со „Мој ДДВ“ повеќе пари се враќаат кај богатите

Драган Цуклев, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница рече дека ако целта на проектот „Мој ДДВ“ е пред се созбивање на сивата економија , граѓаните да бидат инспектори наместо УЈП, тогаш основното прашање е кога го профилирате овој проект и колкава се постигнувањата од овој проект.

-Основното прашање што треба да си го поставите е колку нови фискални апарати се воведени во системот на готовинскиот платен промет , колку повеќе фискални сметки се издадени од стартувањето на овој проек.Вие го зборите само делот на поврат на средства кај граѓаните.Тука имате катастрофални потрфрлања и логички се поставува прашањето ако цело време го верглате враќањето пари кај граѓаните, тогаш се поставува прашањето зошто се наплакаат ако треба да се враќаат, истакна пратеникот Цуклев.

Тој во своето обраќање потенцираше дека ако вршите некоја прераспределба на доходот не врште, туку напротив се зема повеќе од сиромашните и дека со „Мој ДДВ “повеќе се враќа на богатите.

-ДДВ е општ потршувачки данок којшто се наплаќа во сите фази во процесот на производство, трговијата и угостителство .Ние што го збориме за поврат, за мој ДДВ е делот од ДДВ што се наплаќа при обавување на готовински платен промет, не го мешајте вкупното ДДВ со ДДВ наплатено при обавувањето на готовински платен промет заради која се издаваат фискални сметки, посочи Цуклев.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...