Ѓорчев до Минов: Оваа Комисија не е Ваша сопственост, Вие сте тука претседавач кој е должен да дава збор и толку

Пратеникот Влатко Ѓорчев на денешната седница го предупреди пратеникот Панчо Минов за неговото некултурно упаѓање во збор на колеги и колешки за време на дискусија.

– Господине Минов, имам забелешка кон Вас како претседавач на оваа седница и сакам да ве предупредам да не упаѓате во збор на нашите пратенички пет пати по ред. Пратеничката Весна Пемова има право што сака да каже, како сака да каже во делот на дискусијата за Буџетот. Оваа Комисија не е Ваша сопственост, Вие сте тука претседавач кој е должен да дава збор и толку.

Ѓорчев го замоли претседавачот Минов да ја води седницата регуларно согласно Деловникот, а да не ја злоупотребува повлеченоста и ненаметливоста на пратеничката Весна Пемова и на другите колешки. Тој го замоли за почит кон колегите и го предупреди дека на секоја таква неправилност, колегите пратеници ќе реагираат.

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...