Стојаноска: Новата министерка за финансии не е заинтересирана да го брани ребалансот на буџетот, бидејќи таа не е креатор на истиот

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска на денешна седница на Комисијата за финансирање и буџет каде се дебатира за новиот ребаланс на буџетот истакна дека веќе втор ден по ред новата министерка за финансии, Нина Ангеловска е отсутна од собраниската дебата. За пратеничката ова е доволен показател дека таа не е заинтересирана да го брани ребалансот и како Ангеловска не е креатор на истиот.

-Министерката за финансии Ангеловска, стапи на оваа функција само неколку дена пред да се донесе ребалансот на буџетот за 2019-та година во Владата што е доволно да се изведе заклучок дека овој ребаланс само ќе го презентира и ќе го брани Ангеловска. За жал Ангелоска денес втор ден е отсутна од расправата за ребалансот што значи дека таа дури и не е заинтересирана да го брани овој ребаланс што до негде е признание дека таа не е креатор на истиот. Јас не знам што може да биде поприоритетно за еден министер за финансии од носење на ребалансот на буџетот за сопствената држава. Но јавноста следи и оценува за кавка сериозна работа станува збор од страна на новата министерка за финансии, вели Стојаноска.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...