Пешевска до власта : Со ребалансот на буџетот во делот на образованието мотото ви е кратење без план

Пратеничката од редовите на ВМРО ДПМНЕ Жаклина Пешевска на собраниската седница кажа дека власта ветувала брда и долини во делот на образованието додека со новиот ребаланс на буџетот крати огромни средства токму во тој дел.

– Во однос на образованието вашето мото беше градиме со план со ребалансот всушност во образованието е кратење без план. Трета година како сте на власт , трета година кратење од буџетот за образование на нашите деца.

Пешевска исто така истакна дека владата ништо што ветила до сега како студентски градови , студентски гаранции, фитнес центри, игралишта и слично не исполнила и дека континуирано ги лаже студентите.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...