Пемова: Економските политики на владата не даваат резултат

Пратеничката од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Весна Пемова имаше обраќање на собраниска седница на која рече дека економските политики и мерки на владата на даваат резултати.

– Владата предвидела значи процентот на вкупните приходи да биде 66,7 % или владата во креирањето на буџетот има промашено во нели вкупните приходи на буџетот за цели 5 %. Е сега колешке се поставува прашањето зошто, како промашила владата која е причината што владата има 5 % промашување во реализацијата на вкупните приходи на буџетот во првите 8 месеци или во апсолутна вредност промашувањето на владата е околу 166 милиони евра. И ако се продолжи со тој тренд на прибирање на средства до крајот на годината ќе фалат околу 250 милиони на приходната страна од буџетот рече Пемова.

Пратеничката исто така потенцираше дека парите кои ќе фалат на приходната страна на буџетот ќе значат нов дефицит во буџетот.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...