Муцунски до Манчевски: СДСМ секогаш кога зборува за реформи и за одење напред практикува да гледа назад

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски во дебатната емисија „Само вистина“ на Канал 5 телевизија му посочи на својот соговорник, министерот за администрација и информатичко општество Дамјан Манчевски дека СДСМ секогаш кога говори за реформи и одење напред впрочем го прави спротивното и гледа назад.

-Знаете што е суштинскиот проблем во оваа дебата? Суштинскиот проблем во оваа дебата е дека СДСМ секогаш кога зборува за реформи и за одење напред тие практикуваат да гледаат назад. Господинот Манчевски ни кажува што се случувало во Пржино. Ниту јас ниту најголемиот дел од ракводоството на ВМРО-ДПМНЕ, посебно тимот што сега преговара не сме биле учесници во Пржино, не сме знаеле што се случувало, вели Муцунски.

Тој обвините дека власта се обидува повторно да наметне пржинско решение кое ќе донесе ново повторно исполитизирано обвинителство, какво што впрочем постои во овој момент.

Обидот на СДСМ е повторно да имаме пржинско решение, пржинско решение кое ќе ни донесе ново обвинителство, политизирано, обвинителство какво што имаме во овој момент. Државниот јавен обвинител е на предлог на СДСМ. Ние преговараме за донесување на суштинско европско законско решение, додаде тој.

Муцунски потенцираше дека опозицијата не верува во обвинитеслтво во моментов, обвинителство кое гледа и слуша за криминал, а не постапува.

-Европско решение кое ќе ги ослободи институциите од стегите кои што ги има сега. Државниот јавен обвинител гледа, односно слуша како градоначалник напаѓа некого во својата канцеларија и се уште не е отворен предмет, заврши Муцунски.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...