Мицевски: ВМРО-ДПМНЕ не е против зголемување на платите

На денешната собраниска седница, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски рече дека партијата и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не се против зголемување на платите во администрацијата, туку напротив, според нив, таа треба да расте уште повеќе.

-Сето тоа може да се случува како резултат на подобра деловна бизнис клима во Република Македонија во приватниот сектор каде што ќе створите бизнис клима да можат фирмите по природен пат да растат и да се развиваат и тие плати да ги дадат.

Мицевски потенцираше дека иселувањето на граѓаните од Македонија е загрижувачки факт што допринесува до страшни бројки на пораст на македонски фамилии во европски држави прават цели одделенија од деца. Тој повика да се направат услови да се вратат младите во Република Македонија, а зголемувањето на платите да оди по природен тек.

Оваа мерка која ја планирате е само за вас, за Владата, за да може да штиклира дека порастот на платата, просечната или минималната се зголемила. Меѓутоа, целиот бизнис сектор кажува дека имаат полоши услови за водење на бизнис. На тоа треба да работи оваа Влада, не на нови задолжувања.
Мицевски се осврна и на проектот Мој ДДВ потенцирајќи дека проектот нема да успее затоа што според податоците не повеќе од 200 илјади луѓе ја користат апликацијата.

-Сумите коишто ги слушнавме дека до септември ќе бидат вратени се некаде 2милиона и 600 илјади евра, излегува дека се враќаат по едно евро на граѓанин. Таа бројка е незадоволителна. Таа бројка нема да ја сузбие сивата економија. Таму каде што фискални смети не се даваа во минатото, не се даваат и сега, потенцираше Никола Мицевски.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...