Донев: Нереалните ветувања на СДСМ доведоа до огромни разочарувања

Интегрален текст од изјава за медиуми на Горјан Донев

Почитувани,

УМС изминативе денови посети голем број комитети низ држвава Состојбата насекаде низ државава е катастрофална, младите се разочарани.

Погубните политики на СДСМ доведоа до масовно иселување на младите од Македонија. 80 проценти од младите размислуваат да се иселат од државава, а секој трет образован човекја напушта државава.

Секојдневно сме сведоци како илјадници млади се збогуваат со нивните семејства. Тие среќата ја бараат во другите држави каде знаат дека нивниот труд ќе биде соодветно награден.

Стандардот на живеење во Република Македонија е најнизок во Европа. Партизацијата, корупцијата и криминалот кои ги наметна власта се главните виновници за катастрофалната ситуација во која се затекнати младите лица.

Младите немаат доверба во институциите, младите немаат подобар животен стандард .Нема инвестиции во образованието. Студентските домови пропаѓаат. Нема изградба на нови спортски објекти

Не реалните ветувања на СДСМ доведоа до огромни разочарувања.Ветување за Живот за сите се претвори во Живот само за блиските до власта. Нема никакви младински политики. Невработеноста кај младите е највисока во Европа.

За напредок во кариера е потребна партиска книшка на СДСМ. Ова мора да се промени. За младите мора да се обезбедат подобри услови но СДСМ не сака и нема капацитет да испорача ги подобри услови за иднината на младите во Македонија.

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...