Јанушев: Јалови се обидите на ЈО за прикривање на аферата „Рекет 1“

Јавното обвинителство упорно продолжува со (јаловите) обиди за прикривање нз аферата “Рекет 1” и наместо да го повика водачот на криминално-рекетарската банда – Зоран Заев и неговите најблиски соработници, повикува продавачки од салони за мебел и гардероба, пишува на Фејсбук генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јнушев.

-Понатаму, го слушаме директорот Дончев – првоосомничениот во “Рекет 2”, како изјавува дека до Шведската амбасада испратиле информација дека планираат да отворат истрага околу доделувањето концесија за Центрите за дијализа.

Природно се наметнува прашањето кој планирал да отвори истрага? Дончев? Филипче? Заев???

Или обидувајќи се да се “испере” од директната вмешаност, всушност пред целата Македонска јавност признава дека истражните органи работат по директна наредба на извршната власт?!?

Истовремено, ги гледаме СДСМ и ДУИ како “оркестрирано” со сите сили се борат да не се формира Анкетна комисија за СЈО во Собранието на Република Македонија!

Кој знае зошто? Навистина немам идеја?

Можеби за СДСМ да ја сокрие аферата “Рекет/и”, незаконското и криминално работење на СЈО и неговото користење како маша во рацете на Заев за пресметка со опозицијата, а ДУИ за да си остане “мирна” како и до сега???, стои во статусот на Јанушев.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...