Трипуновски: Оваа влада нема што ново да им понуди на земјоделците, СДСМ треба да си замине

По неколкуте протести на земјоделците низ државата на Фејсбук се огласи членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Цветан Трипуновски кој напиша:

Поминаа три години, власта ништо не направи до сега за земјоделието. Наместо резултати, СДСМ вели прави анализи.

На земјоделците им е преку глава од анализи. Земјоделците очекуваат конкретни мерки, кои доцнат веќе три години.

Наместо подобрување на условите во земјоделието ние имаме уназадување.

Заев, Николовски и Димковски ветуваа дека откупувачите ќе се тепаат кој повеќе да плати, а сега не само што не се тепаат да платат, туку откупувачи воопшто нема, а родот завршува на буниште.

Лозарите и сите други земјоделци се разочарани од ова влада бидејќи се донесени до питачки стап.

Оваа влада нема што ново да им понуди на земјоделците. СДСМ треба да си замине.
#ОСТАВКА

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...