Стевананџија: Шпанската фирма Рубау потврди дека заради партиски притисоци владата го раскина договорот за патот Градско-Прилеп

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Стевананџија на денешната комисисика седница за ребаланс на буџетот изјави дека оваа од направеното расипува и како последен пример е тоа што заради партиски притисоци е стопиран патот Градско – Прилеп, а за тоа потврда има и од изведувачот Рубау од Шпанија.

Стевананџија истакна дека за тој пат од Владата на ВМРО-ДПМНЕ беа обезбеднеи 87 милиони евра, за реализација на експресен пат во три фази кој Битола и Прилеп требаше да ги спои со Скопје, но сега нема ниту, пат ниту работници кои работат, а во замена за тоа граѓаните ќе плаќаат и 110 милион евра пенали.

– Сега требаше да го возиме тој пат бидејќи требаше да биде готов на 1 август 2019 година, а последниве 7 месеци таму нема ниту еден работник, се сомневам и дека досега е нарушена статиката на тоа што досега е изградено, ама ние од нашите џебови сега треба да платиме 110 милиони евра., потенцираше Стевананџија.

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...
</