СДСМ не направи ништо што реално би ги покачила платите на граѓаните

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ

Македонските граѓани живеат на работ на сиромаштијата. СДСМ не направи ништо што реално би ги покачила платите на граѓаните. Мерката за субвенционирање на придонесите има за цел да овозможи  само статистичко покачување на нето платата. Реално покачување нема и тоа граѓаните секојдневно го чувствуваат во борбата за гола егзистенција.

Над 500.000 граѓани живеат на работ на сиромаштијата во Македонија. Поради катастрофалните политики на СДСМ во Македонија над 140.000 млади се сиромашни. Според истражувањата 71, 8 од младите сакаат да се иселат додека 70% од граѓаните земаат плата помала од просечната.

Економијата секојдневно тоне додека СДСМ неконтролирано ги троши парите на граѓаните и се задолжува.Така јавниот долг достигна енормни 5,3 милијарди евра и ја помина психолошката граница од  над 50 % до БДП.

Македонската економија на чело со неспособниот економски тим на Зоран Заев и СДСМ очајно заостанува зад економиите како во соседството така и во Европа.Со мизерната реализација на капиталните проекти од  само 24,5 % заклучно со месец Јуни односно за 7 месеци од годината само се докажува фактот дека СДСМ располага единствено со неспособен кадар кој ја  води државата во економска бездна.

СДСМ мора веднаш да си заминат за да платите реално почнат да растат. СДСМ мора да си заминат за да економијата и стандардот  почнат реално да растат.

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...