Пемова: Странските инвеститори не заобиколуваат заради лошата даночна политика и корупцијата на власта

Крајно време е да се признае дека политиката што ја води оваа влада, и економската политика и корупцијата се голема причина за недоаѓање на странски инвеститори во Република Македонија, изјави пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Весна Пемова на собраниската Комисија за финансирање и буџет.

Пемова потенцираше дека странските директни капитални инвестиции во првото полугодие на 2019 година се на најниско ниво во последниве декади и тоа го потврдуваат бројките, и затоа власта треба да објасни пред граѓаните зошто инвеститорите не заобиколуваат и не инвестираат како претходно што го правеа тоа.

Дали причина за заобиколување на Република Македонија од странски капитал инвестиции е политичката нестабилност, даночната политика, корупцијата која што никогаш не била на вакво ниво каково што е сега, и сите меѓународни фактори ни упатуваат критики во таа насока, прашува Пемова.

Таа исто така додава дека ребалансот кој што го прави СДСМ е потврда дека владата потфрлила во самата проекција на буџетот и тоа во сите сегменти од нашето живеење и дека оваа година не е економска година а тоа го потврдуваат сите макроекономски параметри.

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...