Трипуновски:ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава до ЈО за криминал тежок 300.000 евра

Интегрален текст од изјава за медиуми на Цветан Трипуновски, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани,

Трет ден како ја повикуваме власта и ЈО за криминал тежок од 300.000 евра, а реакција досега нема. Кој и зошто го штити Кире Неделковски, партиски функционер на  СДСМ и близок човек на Зоран  Заев, Оливер Спасовски и Љупчо Николовски!?

Дали парите од криминалот завршиле на Илинденска или можеби со нив е финансирана кампањата на СДСМ!?

Со недејствувањето на власта на Кире Неделковски му е овозможено во период од две години од Сојузот на тутунари на Република Македонија на своја лична сметка и на сметка на свои блиски луѓе да префрли скоро 300.000 евра.

Почитувани ова е криминал којшто се гледа дури и од авион.

Ова се документите коишто  го покажуваат тоа. Ова се изводите од банкарска сметка на Сојузот, од коишто јасно се гледа патот на парите.

Иако имало сериозни одливи на пари од сметката на Сојузот на личната сметка на Неделковски, реакција од Управата за финансиско разузнавање и ЈО сеуште  нема. Недејствувањето на институциите индицира на тоа дека не е Неделковски тој што се  штити, туку очигледно некој друг којшто стои позади сето ова.

Сојузот иако поднел кривична пријава уште на 18.10.2018 година, реакција од ЈО  нема, а Неделковски е на слобода. Пријателот на Заев, Спасовски и Николовски, Кире Неделковски, иако разрешуван од позицијата претседател на Сојузот, повторно е враќан на позицијата претседател и му е овозможено да го повтори делото и да направи криминал во континуитет.

Ова се финансиските извештаи коишто се направени во Сојузот, од страна на Надзорниот одбор коишто го докажуваат криминалот којшто го има направено Кире Неделковски.

Почитувани,

Овие документи, доставени до нас од свиркач, заедно со кривичната пријава од партијата ќе ги поднесеме до ЈО. Оттука апелираме до ЈО да не се дрзнуваат да штитат криминал. Напротив одговорност за секое незаконие мора да има, како за извршителите, така и за нарачателите.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...