Јаулески:Поради лошите политики на Заев, Македонија има највисока стапка на младинска невработеност во Европа

Интегрален текст од изјава за медиуми на Јован Јаулески, Претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани,

Додека Зоран Заев се расфрлаа со пари и го реновира своето партиско седиште, младите мака мачат со својата егзистенција.

Младите не му веруваат на Зоран Заев. Македонија има највисока стапка на младинска невработеност  во Европа.

Младите во Македонија, оние кои некако ќе успеат да најдат  работа, се соочуваат со рекордни ниски плати и скоро никакви можности за напредок во кариерата.

Зоран Заев ветуваше дека младите веднаш по завршувањето  на  образованието ќе можат  да бираат дали ќе сакаат да се вработат, да посетат дообука или да се дообразувааат дополнително.Тоа го нарекоа младинска гаранција, од истата не видовме ништо.

Зоран Заев е човекот кој ги изманипулира и искористи младите во изборни цели, за сега откако е власт целосно да заборави на ветувањата кон младите.

СДСМ ги изневери младите. Младите повеќе не им веруваат на СДСМ и на Зоран Заев.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...