СДСМ наместо да ги афирмира и подобрува факултетите во Македонија, нуди мерки со кои ги става  во подредена улога и ги деградира

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Ана Манасиева

СДСМ наместо да ги афирмира и подобрува факултетите во Република Македонија, нуди мерки со кои ги става  во подредена улога и ги деградира.

Додека  СДСМ ги залажува младите со едномесечни  обуки за ИТ вештини, над 4.000 студенти од  Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ)  се уште чекаат на новата зграда која власта очигледно нема намера да ја догради.

И наместо студентите на ФИНКИ да добијат нова зграда со современи услови за изучување и надградување на ИТ вештините, Владата спроведува мерка за обука која повторно би ја користеле истите лица со оглед дека се потребни одредени предзнаења.

Впрочем доколку  СДСМ се грижеше за ИТ секторот во државава немаше да ги покачи даноците и со тоа директно да го загрози, а воедно и  да ја стимулира сивата економија.  Доказ за тоа е што во моментот кога СДСМ го покачи данокот на почетокот на 2019 година просечната плата во овој сектор падна од 75.546 на 56.664 денари.

А да не заборавиме дека ИТ секторот се уште ги чека инвестициите на Гугл и Фејсбук со кои Зоран Заев толку многу се фалеше.

Повеќе од јасно е дека оваа власт нема намера да вложува во  образованието и создавање на квалитетен кадар кој подоцна би бил конкурентен на пазарот на труд.

СДСМ ги излажа и изневери младите лица во Република Македонија. Младите заслужуваат подобро.

 

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...