Николоски: СДСМ работи по филозофијата – менуваат име за да крадат

Потпретседателот а ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во 24 Анализа на ТВ 24 изјави дека филозофијата на владата е менуваат име за да крадат, бидејќи врвот на СДСМ смета дека штом го решиле спорот со името односно го променија името, меѓународната заедница ќе им дозволи да прават што сакаат.

Николоски потенцираше дека граѓаните не треба да бидат казнети заради Заев и СДСМ, но државата се оценува спрема работата на владата што ја води а денес сме сведоци на најголемиот корупциски скандал и за прв пат гледаме торби полни со пари и како цела структура на СДСМ била вклучена во помагање на рекетарите со разни средби со бизнисмени, градоначалници итн.

– Дали е факт дека 20-тина милиони биле изрекетирани, е факт. Факт е дека ова цело е добро организирано и на чело стои врвот на СДСМ, исто е веројатно е факт, никој во државава денар не би му давал на Боки 13 ако зад него немал целосна политичка логистика позади него. Ние не можеме да избегаме од таа афера и да викаме нема ништо, вели Николоски. Тој додава дека дополнително на тоа денес имаме нова афера, претходно имаше афера со генералниот секретар на владата која што имаше обид да се заташка, а исто така во континуитет имаме афери кои што се случуваат на локално ниво како денешната со градоначалникот на Скопје. Практично нема ден во кој што не зборуваме за корупциски афери. Последнава афера од денес е обид на директорот на фондот за здравство и министерот за здравство да спречат втората најголема компанија во својата област во здравството да влезе со своја инвестиција во Македонија и за тоа е информиран шведскиот амбасадор, имало средби со премиерот и гледаме дека штом стигнале да поднесуваат кривични пријави веројатно тоа не го прават тоа бидејќи им било убаво, нагласи Николоски.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...