Мицкоски: Владата треба да падне зошто ги изневерија граѓаните и се заглавени во криминал

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување на МРТ 2 истакна дека Владата на СДСМ, Влада која го злоупотребуваше СЈО цел овој периот треба да падне бидејќи ги изневери очекувањата на граѓаните. Сомнежите за криминал во кој се вмешани луѓе од врхушката на СДСМ се огромни додаде тој, и ова е само уште една причина зошто СДСМ веднаш треба да падне од власт констатираше Мицкоски.

-Затоа што е најголемиот корупциски скандал во кој се вмешани луѓе блиски до врхушката на СДСМ. Затоа што овој октопод според нашите информации има пипци кои што буквално завршуваат до врхушка на СДСМ, буквално. И затоа што практично ги изневерија граѓаните кои што веруваа, носеа маички. Се сеќавате со оние три букви СЈО. Безрезервно го поддржуваа, помалку холивудски живот имаа обвинителите и обвинителките. Се сеќавате на онаа копија на „Чарлиевите Ангели“ кога една обвинителка во канцеларија така шармантно, заводнички пушеше цигара па помалку луто даваше наредби итн. А во суштина гледате дека се било за пари и привилегии. И тоа разочарување е доволно само по себе да веднаш во овој момент падне Владата која што злоупотребуваше СЈО, целиот овој период, вели Мицкоски.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...