Мицкоски: Не смее датумот за преговори да биде загрозен поради арамиите на власт

Не смее датумот за почнување на преговори со Европска Унија да биде загрозен поради криминалците и арамиите коишто се власт, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за МТВ 2.

ВМРО-ДПМНЕ, работеше, работи и ќе продолжи да работи кај сестринските партии во насока на тоа да државата добие датум за почнување на преговори. А јас како претседател на ВМРО-ДПМНЕ ќе подготвувам писмо, истото тоа писмо ќе го упатам до претседателот на Европската Народна партија до лидерите на сите партии кои што се сестрински партии на ВМРО-ДПМНЕ, а се дел од Европската народна партија да сега во октомври безусловно Македонија да добие датум за почнување на предговори, потенцираше Мицкоски.

Тој истакна дека датумот за преговори не треба да се спојува и поврзува со оваа криминална октопод рекетарска влада која што владее во Република Македонија затоа што тој е заслуга на граѓаните без разлика на нивната партиска, етничка или верска припадност.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...