Арсовски: Спремни сме за избори уште веднаш, само нека изгласаат во Собранието

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски во гостувањето во емисијата „Патот кон“ на телевизија Алсат ја фрли ракавицата и ја повика власта да распише предвремени парламентарни избори уште веднаш. Во студиото заедно со Арсовски беа и двајца претставници на владеачкото мнозинство, пратениците Артан Груби и Костадин Костадниов на кои тој им посочи дека можат уште денес да закажат седница и да изгласаат предвремени парламентарни избори.

-Еве во оваа емисија ја фрлам ракавицата двајца претставници од парламентарното мнозинство се тука нека закажат седница нека изгласаат предвремени парламентарни избори уште денес или утре. На нив оставам, имаат влијание и двајцата во своите парламентарни групи нека изгласаат. Еве чекаме. Да видат дека сме искрени во намерите. Сулудо е да говориме за рејтинзи дека биле во корист на СДСМ, јасно е рејтингот на СДСМ одамна е стопен, одамна е јасно дека ја изгубија поддршката кај граѓаните и доколку се сигурни во својот рејтинг после сите криминални случаи, нека повелат уште денес, уште утре нека изгласаат предвремени парламентарни избори, вели Арсовски.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...