Одговор на новинарски прашања на Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Одговор на новинарски прашања на Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Прашање: Од СДСМ ве обвинуваат дека со тоа што велите дека поседувате некои документи за исказите од случајот „Рекет“, со тоа ја поткупувате истрагата од случајот „Рекет“, како го коментирате вие тоа? И за некои медиуми од обвинителството велат станува збор за кривично дело?

Одговор: Благодарам на прашањето. Видете, во изминативе години се изнагледавме буквално стотици, илјадници емисии по речиси сите медиуми каде што се објавуваа записници со имиња и презимиња, значи никој не го покрена ова прашање. За нас како што кажав и сега, како што кажа и претседателот Мицкоски вчера овие документи се доставени од свиркачи. Ние и имаме регулатива за тоа. Од друга страна оние што ги доставиле увиделе дека станува збор за прикривање, станува збор за водење на постапка на незаконит начин. И исто како и нас борејќи се за правда и правичност, за доследна примена на законите ги доставиле затоа што веруваат дека нема да оставиме така да се заврши. Меѓутоа еве ги повикувам доколку навистина сметаат дека станува збор за кривично дело нека дојдат тука, знаат каде живееме, нека не уапсат.

Прашање: Повикан ли е Христијан Мицкоски за да даде некои информации?

Одговор: Од она што знам, со информациите со кои што располагам до овој момент до прес конференцијата, не.

Прашање: Очекувате ли да ве повикаат?

Одговор: Видете во оваа држава веќе и најнеочекуваното очекувано е. Не гледам никаква причина освен нели паничниот, небулозен обид на Заев, на некој начин да се обиде да го сврти вниманието од себе, можеби и помалце или повеќе онаа несреќна изјава која што ја кажа дека можеби на крај случајот водел до Мицкоски. Така да се е очекувано во оваа држава, со оваа влада криминално рекетарска како што неколкупати напоменав.

Прашање: А, свиркачите ви се од обвинителство?

Одговор: Значи тие информации барем сега за сега ќе останат за тие што ги знаат.

Прашање: Значи очекуваме да има правда, но еве излегуваат документи, значи де факто судството нешто не е како што треба?

Одговор: Тука се согласувам со вас апсолутно дека ниту судството, ниту обвинителството е како што треба. Поголема нефункционалност, компромитираност, постапување по исклучиво политичката волја на поединец или поединци во оваа криминално рекетарска власт никогаш немало во историјата на Република Македонија. Токму затоа предупредуваме и кажуваме дека будно ќе го следиме случајот и доколку видиме дека било какво постапување има со кое што се обидуваат да скријат нешто, дека ќе излеземе и ќе ги објавиме.

 

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...