Муцунски за В4НА: Разговорите за пристапувањето на Македонија во ЕУ може да започнат за време на мандатот на Трочањи

Номинацијата на Ласло Трочањи за комесар на ЕУ за соседска политика и проширување испраќа позитивна и силна порака до земјите што имаат за цел пристапување во ЕУ, вели за новинската агенција В4НА Тимчо Муцунски, меѓународен секретар на десничарската Внатрешна македонска револуционерна организација – Демократска партија за македонско национално единство (ВМРО –ДПМНЕ). Покрај Македонија, номинацијата за унгарски политичар беше позитивно прифатена и во Србија. Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, исто така, ја нарече кандидатурата на Трочањи добра вест.

И Србите и Македонците ја поздравија одлуката на претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен да го додели Комесаријатот за европска соседска политика и преговори за проширување на поранешниот унгарски министер за правда, Ласло Трочањи.

Тимчо Муцунски, меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, во изјава за агенцијата В4НА вели дека потенцијалното назначување на Ласло Трочањи е стратешки важно за Западен Балкан и особено за Македонија.

„Фактот дека земја од Вишеградската група може да го делегира лидерот на еден од најважните сегменти на Европската комисија е многу значаен за земјите што сакаат да влезат во ЕУ. Ова испраќа позитивна и силна порака дека следната Комисија ќе има вистински планови за Западен Балкан “, рече Тимчо Мучунски.

Тој додава дека Македонија знае дека Унгарија ја смета за стратешки партнер политички, економски и културен.

„Се надеваме дека ќе соработуваме со новиот комесар и веруваме дека разговорите за пристапување може официјално да започнат со Македонија за време на неговиот мандат“, рече Муцунски.

Потенцира дека кандидатот добро го познава Западен Балкан, а неговата партија Фидес е посветена на проширувањето на ЕУ.

„За оваа позиција е избран судски експерт, кој може да ги посочи правните недостатоци на системот. Ние сме задоволни од неговата номинација“, подвлече Тимчо Мучунски.

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, објаснува дека номинацијата на Трочањи е добра вест за целиот регион, бидејќи Унгарија е посветена на нивната интеграција.

Српската премиерка Ана Брнабиќ, исто така, ја нарече номинацијата на поранешниот унгарски министер за правда добра вест.

Таа смета дека новиот комесар за соседска политика и проширување може да потекнува од земја која е посветена на експанзијата. Брнабиќ за белградската телевизија Прва изјави дека Унгарија е поборник за проширување на ЕУ, особено кога станува збор за Србија.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...