Мицевски: СДСМ застана во одбрана на криминалите на Катица Јанева

Денеска на собраниска седница имаше обраќање координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски.

Тој предложи да се дополни дневниот ред со точка предлог за разрешување на јавниот обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржините на незаконско следење на комуникации.

-Предлагам согласно член 77 став 1  од деловникот да се дополни дневниот ред со точка предлог за разрешување на јавниот обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржините на незаконско следење на комуникации. И да биде прва точка на дневен ред имајќи ја во предвид важноста на точката.  Предлог одлуката е доставена до пратениците која што едногласно е изгласана од сите пратеници и од сите пратенички групи на Комисијата одржана на 5-ти  септември. Затоа предлагам денес на оваа седница да се стави на дневен ред и изгласа предлог одлуката за разрешување на јавниот обвинител Катица Јанева за да може да  се остави простор  до 15-ти септември да се избере нов специјален јавен обвинител кажа Мицевски.

На ова пратениците од власта гласаа против односно овој предлог не беше усвоен, со што не се донесе одлука да се стави точката на дневен ред како што бараше координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Мицевски.

Опозицијата смета дека со ваквиот чин власта застана во одбрана на криминалите на Катица Јанева.

После гласањето координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ побара пауза од еден час.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...