Одговори на новинарски прашања на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Одговори на новинарски прашања на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Прашање: Вечерва е лидерска средба која е најавена, а велите дека покрај разговорите за Законот за јавно обвинителство, таму исто ќе го отворите прашањето за предвремени избори. Премиерот Заев предмалку даде изјава и рече дека предвремени избори се прифатливи во октомври 2020 година, што значи дека не се предвремени избори. Кој датум е прифатлив за ВМРО-ДПМНЕ, што би било за вас предвремени избори?

Одговор: Видете одлагањето на датумот за избори односно датумот кој што го предлага премиерот Зоран Заев во октомври наредна година е само доволен показател дека СДСМ и оваа влада тонат. И дека Зоран Заев бега од избори. За нас е прифатлив датум уште утре да се распишат изборите. А, тоа еве можеби денеска ќе има време Зоран Заев да размисли и да му укаже на параламентарното мнозинство уште утре да распише избори. Прифатлив за нас е секој датум почнувајќи од утре.

Прашање: Што очекувате вие вечерва да се постигне? Кој е вашиот максимум за кој што би чекале за предвремени избори?

Одговор: Вака нормално ќе почнам со потпрашањето последново бидејќи е во контекст на претходното, предвремени парламентарни избори е значат наредната година во октомври бидејќи тогаш практично е редовниот рок. Предвремени парламентарни избори значат многу порано. Што се однесува до нас како што реков ние сме подготвени уште утре да се распишат, но во интерес на средбата, бидејќи вечер ќе се разговара тоа прашање да ги видиме можеби и ставовите кои што ги менува секојдневно Зоран Заев. Можеби ќе се предомисли и за нив, и ќе предложи некој нов датум за предвремени парламентарни избори, многу порано бидејќи веќе и граѓаните и државата не можат да го издржат ова силување од страна на СДСМ. Така да почекаме до вечер, да видиме кои датуми ќе бидат споменати како можни од страна на Заев.

Прашање: А, со Законот за Јавно обвинителство?

Одговор: Во однос на целата лидерска средба очекуваме да се почитуваат, односно да се прифатат сите наши забелешки, предлози за Законот за јавно обвинителство, кои што до сега неколкупати сме ги обзнаниле јавно. И очекуваме да бидат прифатени и очекуваме конечно во Република Македонија да биде донесен Закон преку кој што ќе завладее правото и правдата, и ќе биде во интерес на сите граѓани за конечно да прекине целата апатија што во моментов ни се случува. Гледаме дека судството не функционира, гледаме дека обвинителството не си ја врши работата како што треба, на нас единствено ни треба Закон во интерес на сите граѓани, а не Закон кој што треба подоцна да ги амнестира криминалиите на СДСМ.

 Прашање: Дали можеби очекувате повлекување на онаа одлука на државниот обвинител да ги процесира тие предмети кои што се по рокот на функционирање на СЈО, нели 30-ти јуни 2017? И тоа се дваесетина предмети од истрага, тие рекоа дека ќе ги преземат со писмото на Катица Јанева. Тоа е едно од вашите клучни барања од преговорите, практично некако беше избришано. Министерката Дескоска кажа дека сте биле шокирани на последната средба. Каква е вашата позиција, преговарате ама главниот услов што го имавте веќе го избришавте?

Одговор: Видете, со целата оваа да речам ситуација која што е несфатлива и за граѓаните, и за експертите, и за сите што ја направија преку случајот „Рекет“, а подоцна и со хаосов кој што се случува со СЈО, ние единствено очекуваме вечерва да се разговара за се она што беше предложено од наша страна. И да се дојде до заедничко решение  за да може да се донесе закон кој што подоцна ќе биде функционален во интерес на граѓаните. Затоа да не прејудицираме, да почекаме да видиме како ќе помине средбата помеѓу лидерите вечер и веднаш потоа ќе има изјава, ќе може да се даде одговор на детали кои што ќе се разговараат во текот на средбата.

Прашање: Денеска е разрешен Јово Вангеловски од позицијата прв човек на Врховниот суд, ваш коментар?

Одговор: На кратко, што повеќе треба да се случи за конечно да биде отворена  истрага за Зоран Заев за незаконско влијание. На 13ти август, тоа беше пред неполн месец јавно видовме сведоштво од политичар каде што му било вршено влијание од страна на Зоран Заев за да се смени нормално истиот оној човек од функцијата кој што го сменија денеска. Така да не знам што може повеќе да направи Зоран Заев за да конечно обвинителството отвори истрага. Сведоци сме дека Зоран Заев буквално ги управува обвинителство, судство и се останато. Сведоци сме дека пред година дена имаше афера каде што беа прислушувани судии и јавни обвинители, односно целото јавно обвинителство, гледаме дека нема разрешница за истиот случај.  Така да Зоран Заев во моментов  управува буквално со се и врши влијание буквално секаде. На некој начин тој рече дека го отворил како пупка судството и обвинителството. Гледаме дека Зоран Заев управува со и влијае врз одлуки дури и за вакви крупни одлуки. Така да очекуваме итно отворање на истрага која што треба подоцна да докаже какво влијание имал Зоран Заев за разрешување на Јово Вангеловски.

Прашање: За да имаме вистински избори како што треба, треба да имаме попис и реформи во изборниот законик. Дали е прифатливо за ВМРО-ДПМНЕ овие две прашања да се затворат пред да имаме избори?

Одговор: Имаме преговарачки тимови кои што работат и на двете прашања. Во однос на пописот нашиот став е јасен дека треба да се почитуваат нормите кои што ги презентира и по кои се води целата Европска Унија за попис, тоа се нормите на Еуростат и дека попис се прави на почетокот на секоја декада од оние причини кои што ги има Еуростат наведено. Така да може да се разговара на сите прашања затоа е и лидерската средба, првични се предвремени парламентарни избори за да се излезе од целата оваа агонија. Потоа да се разговара и за законот за јавно обвинителство кој што како што знаете потребна е правда, за да подоцна се разговара и за се останато за да може да има избори како што треба односно да има предвремени парламентарни избори што побрзо за да може да падне оваа власт конечно.

 

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...