Одговор на новинарско прашање на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Одговор на новинарско прашање на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Прашање: СДСМ обвинува дека токму ВМРО-ДПМНЕ го кочи донесувањето на законот за јавно обвинителство, Ваш став за ова?

Одговор: Видете во однос на тоа прашање ние неколку пати имаме одговорено, повторно ќе го повторам истото. Како што знаете изминатиов период преговарачките групи од страна на ВМРО-ДПМНЕ и од страна на СДСМ, предводена група од страна на министерката Рената Дескоска преговараат и ние ги изложуваме, и ги застапуваме нашите ставови кои коренсподираат со нов закон, кој што треба да ја врати правната држава. И нормално да има неселективна правда. Во моментот владее неселективна правда. Принципите за кои што ние се залагаме се единствено во таа насока да има неселективна правда со новиот закон. Единствено во моментот ако некој го кочи или сака да го силува донесувањето на законот предложен од страна на СДСМ, тоа е единствено СДСМ, со една единствена цел само за да можат подоцна да се амнестираат и целиот криминал кој што во моментов го прават. А, гледаме дека прават многу, односно премногу, досега невиден криминал.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...