Со СДСМ на власт немаме функционална држава

Соопштение до јавноста

Македонија три години тоне. Кога ќе се тргнат розевите очила на Зоран Заев и ќе се погледне реалноста, секојдневието кое го живеат граѓаните ќе видиме:

  • Понижени просветни работници.
  • Земјоделци кои немаат ни за леб.
  • Работници кои земаат минимална плата, ама враќаат дел од парите кои ги земаат на рака на работодавачите.
  • Лекари кои земаат плата со која не се покрива ниту месечната потрошувачка кошничка.
  • Бизниси кои се рекетирани.
  • Пензионери кои добиваат покачување со кое не можат да си купат ниту литро зејтин.
  • Студенти кои во ек на испитна сесија се уште не можат да се сместат во студентски дом.
  • Судии и обвинители кои не работат по закон, туку по диктат на власта.
  • Криминалци на улиците, а чесни граѓани и патриоти во затворите.
  • Професори на кои не можат мирно да штрајкуваат затоа што власта им се заканува.

Листата на понижувања и пропусти е бесконечна. Македонија не може вака. Со СДСМ на власт немаме функционална држава. Целиот систем е ставен во рацете на мафијата, а граѓаните се во заден план.

На хаосот мора да му се стави крај. Потребни се предвремени парламентарни избори час поскоро.

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...