Одговор на новинарски прашања на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Одговор на новинарски прашања на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Прашање: Вчера власта информираше дека се оптимисти во однос на тоа дека ќе биде постигнат договор до 10 септември кога се очекува законот за Јавно Обвинителство да стигне на гласање во Собранието,  какви се вашите информации од работните групи дали сте и вие оптимисти, или сепак ќе биде потребно одржување на лидерска средба.

Одговор: Видете зависи од тоа дали оптимизмот се темели врз основа на тоа дека одлучила власта да оди по словото на правото и во основа да ги земе  сите оние претскажувања кои што ги дадовме претходно врз основа на што да се темелат вредностите во еден закон за јавно обвинителство или темелат врз оптимизам врз потребата да може да амнестираат рекет и сите други криминогени дејствија која што ги има оваа власт.

Прашање: Значи вие не сте оптимисти за такво нешто?

Одговор: Ви реков доколку власта тргне по словото на правото може да биде постигнат договор до 10 септември, во случај власта да продолжи да турка оптимизам дека ќе донесе решение со што би се амнестирале учесници во рекетарски и други криминогени дејствија апсолутно не сум оптимист.

Прашање: Ќе учествува ли лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на таква лидерска средба за надминување на ставовите по однос на ова прашање?

Одговор: Прашање е дали воопшто ќе има основа за да се одржи една лидерска средба доколку нема допирни точки тогаш не би имало ни лидерска средба , тоа го посочивме уште претходно кога беше посочено дека треба да има лидерска средба за Јавното обвинителство. Мора да има допирни точки помеѓу двете страни и власта и опозицијата за да може лидерите да ги ај да речеме вака народно да ги доиспеглаат ставовите. Во таков случај доколку се тргне по словото на правото би можело да има и лидерска средба.

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...