Јанушев:Русковска и ЈО се должни да ги повикаат на распит Заев, Шеќеринска, Димитров и сите останати од криминално-рекетарската банда на СДСМ

Додека истрагата за аферата “Рекет” е на “status quo”, односно со непревземање на дејствија од страна на Русковска и ЈО истрагата “тапка во место” и единствено што гледаме се јаловите обиди да се заштитат Зоран Заев, Радмила Шеќеринска, Никола Димитров, судии, обвинители и сите останати од криминално-рекетарската банда на СДСМ.

Истовремено, се зголемуваат нападите и заканите кон новинарите, се бараат “кртови” … како уште еден јалов обид за дефокус од истрагата!

И, додека сето тоа се случува, по трет пат се продолжува притворот за членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ – Димитар Димовски и Претседателот на ОК Аеродром – Дејан Митевски. Ни криви, ни должни, нашите браќа добија 90 дена притвор само затоа што се ВМРО-ци! 😡 Единствената “грешка” што ја направија е таа … и тоа што си ја сакаат Република Македонија!

За споредба, во соседна Србија за наводниот криминал во РТС на тројцата осомничени им е одреден притвор од 48 часа, за да бидат сослушани од Обвинителството.

За да се урне еден систем, прво треба истиот да постои, а ние немаме никаков систем … ниту правен систем, ниту владеење на правото!

Русковска и ЈО биле должни барем да ги повикаат споменатите политичари на распит!

Одговорност ќе има, а денот за тоа е се поблиску!

#Оставка
#ПредвремениПарламентарниИзбори

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...