Стојаноска: Ветувањето за гостиварскиот здравствен дом дека ќе се реновира е само уште една од футуристичките најави на СДСМ

Дафина Стојаноска, пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница рече дека еве трета година по ред како планот за живот којшто го ветуваше СДСМ е невозможен за реализација.

-Тоа што пред некој ден министерот за здраство, Филипче промовираше пешачка патека за пациентите од специјализираната болница во Лешок е далеко од она што го имате од вашиот план за живот.И тоашто министерот Филипче започна агенда со посети по здравствените домови и болниците ширум државата нем да доведе ниту до 100.000 денари плата за лекарите , ниту подобри услуги за пациентите или подобри условии за работа на здраствените работници, истакна пратеничката Стојаноска. Таа посочи дека наместо пред некој ден министерот Филипче да се фотографира со вработените во здравствениот дом во Гостивар зад затворени врати , подобро ќе беше да се прошета во чекалните на гостиварската болница или по болничките амбуланти и да направи средба и фотографија со незадоволните пацинети. И убаво ќе беше да ја фотографира министерот старата таканаречена жолта зграда во кругот на болничкиот двор во Гостивар во којашто функционира центарот за јавно здравје како и голем број на општи лекари, концесионери во здраствениот дом Гостивар. Таа зграда ако само однадвор ја погледнете личи на едно напуштено здание, а не на зграда во којашто секојдневно се услужуваат и прегледуваат пацинети, кажа пратеничката.

Стојаноска потсети дека ветувањето за гостиварскиот здравствен дом дека ќе се реновира е само уште една од футуристичките најави на СДСМ. -Само да издвоите мал дел од сумата на тендерите склучени набрзина и со огромни износи ние досега ќе имавме реновирано здраство .

Со само мал дел од овие тендери досега ќе ја имавме и катната гаража во склоп на клиничкиот центар. Денес пред неколку часа по порталите излезе вест за подготовка на уште еден наместен тендер во најава кој се однесува за околу 1300 болнички кревети и којшто е повтоно така подготвен што уште името на фирмата добавувач да стои на него , додаде пратеничката.

Таа во своето обраќање му порача на министерот Филипче дека подобро ќе биде да седне со својот тим и да види што од досега ветеното е реализирано.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...