Димитриев: Намерно се остават празнини во законот за јавни набавки за да биде злоупотребен

На денешната седница имаше обраќање пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ Емил Димитриев. Тој кажа дека со неприфаќање на повеќе амандмани за новиот закон за јавни набавки предложени од ВМРО ДПМЕ се отвора сомнеж дека намерно се оставаат празнини во законот за набавки за тој да биде во иднина злоупотребуван.

– И со останатите неприфатени амандмани кај што предлагаме да Бирото за набавки има поголем надзор и контрола дополнително се подгрева сомнежот дека се остава простор за многу празнини во законот да биде злоупотребен и во иднина да имаме скандали во оваа област за набавка за работи врзани за одбраната истакна Димитриев.

Тој исто така додаде дека опозицијата има доволно причини да гласа против овој закон бидејќи оди на штета на контролата и на транспарентноста.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...